piątek, 21 listopada 2014

Szlachetna Paczka

Dzisiaj znowu będzie z innej beczki... :)
Pewnie większość osób słyszała o Szlachetnej Paczce, ale może są i tacy, którzy za bardzo nie wiedzą na czym to polega, dlatego postanowiłam Wam troszkę o niej opowiedzieć. 
Szlachetna Paczka to projekt, który w przemyślany sposób łączy ludzi potrzebujących i tych, którzy chcą im pomóc. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są wolontariusze Paczki.


Szlachetna Paczka stawia sobie za cel mądrą pomoc rodzinom w potrzebie - mądrą czyli taką, która nie zdemoralizuje, która nie będzie potwierdzeniem, że z biedy da się wyżyć ale da wsparcie i impuls do zmiany, do działania, do radzenia sobie z przeciwnościami. Dlatego też pomoc Szlachetnej Paczki nie jest kierowana do tych, którzy żyją z tego, że są biedni, którzy przejawiają postawę roszczeniową i uważają, że im się należy i w żaden sposób nie próbują zmienić swojej sytuacji (więcej informacji tu). Pomoc kierowana jest do tych, którzy z różnych, niezależnych od siebie przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji - do osób chorych lub niepełnosprawnych, do rodzin wielodzietnych, do samotnych osób starszych, do samotnych rodziców i rodzin, które spotkało jakieś nieszczęście. Oprócz kryterium finansowego, bardzo ważna jest postawa rodziny, gdyż Paczka pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc i sami próbują poprawić swój los.
  

Wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzają domy potrzebujących, poznają ich sytuację i potrzeby i dopiero wtedy decydują czy Paczka może faktycznie pomóc w danej sytuacji, czy aby przypadkiem nie zaszkodzi (o kodeksie mądrego pomagania można przeczytać tu). Jeśli w danej sytuacji możliwa jest mądra i dobra pomoc to Rodzina zostaje włączona do projektu i jej opis pojawia się w internetowej bazie rodzin. 

 
Już jutro otwarta zostanie baza rodzin i od tego czasu darczyńcy będą mogli zgłaszać się do projektu i wybierać rodziny, którym chcą pomóc. Kto może zostać darczyńcą? Każdy z nas! Czasem potrzeby rodzin są naprawdę bardzo skromne i bez problemu możemy je zaspokoić w pojedynkę lub z najbliższymi. Czasem potrzeby są duże (szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych - kupienie pięciu par butów i kurtek może być wyzwaniem) i wtedy warto skrzyknąć całą bliższą i dalszą rodzinę, przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy czy sąsiadów i wspólnie przygotować paczkę. Jeśli połączymy siły to bez problemu przygotujemy piękną paczkę! Bardzo ważne jest to, że przygotowując paczkę dla danej rodziny odpowiadamy na jej konkretne potrzeby - nie kupujemy więc rzeczy zbędnych, które nie wiadomo czy się przydadzą czy nie, tylko takie, które są tej rodzinie najbardziej potrzebne. Nasza pomoc nie trafia w bliżej nieokreślone miejsce, tylko trafia do rodziny, którą sami wybierzemy z internetowej bazy rodzin. Konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. 
Najlepiej wybrać rodzinę z rejonu w pobliżu naszego miejsca zamieszkania , bo wtedy łatwej będzie nam dostarczyć Paczkę do magazynu  - każdy rejon ma swój magazyn (wszystkie informacje znajdziemy tu).


Musimy też pamiętać, że Paczka ma być dla rodziny czymś niezwykłym, ma być Prezentem, który doda siły, otuchy, i pomoże uwierzyć w możliwość zmiany sytuacji, dlatego nie możemy potraktować jej jak okazji do pozbycia się zbędnych nam przedmiotów. Prezent, który przygotowany jest z myślą o konkretnej osobie potrafi czynić cuda. Prezent, który jest byle jaki może drugą osobę poniżyć albo utwierdzić w przekonaniu, że nic dobrego jej w życiu nie spotka. Dlatego szukając rodziny musimy podejść do tego odpowiedzialnie i wybrać taką, której potrzeby jesteśmy w stanie zaspokoić. 


Tegoroczny Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się 13-14 grudnia - wtedy Darczyńcy przywiozą przygotowane Paczki do magazynu, a Wolontariusze zawiozą je do rodzin. Jestem przekonana, że będzie to kolejny weekend cudów. 

 
Zachęcam Was żebyście przemyśleli ten temat i zastanowili się czy nie chcielibyście w tym roku zostać Darczyńcami. Może odważycie się i spróbujecie skrzyknąć Paczkę do przygotowania Paczki :) A może myśleliście o tym już wcześniej, ale nie wiedzieliście jak się za to zabrać, albo nie byliście pewni czy podołacie? Zapewniam Was - dacie radę, a satysfakcja jaką Wam to sprawi będzie wielka... bo przecież więcej radości jest w dawaniu niż w braniu. Doświadczyłam tego wszystkiego na własnej skórze, gdyż jestem wolontariuszką w Szlachetnej Paczce, dlatego mogę zapewnić, że wszystkie fakty tu przytoczone i wydarzenia tu opisane są prawdziwe :)


Paczkowe pozdrowienia dla Wszystkich!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz!