niedziela, 10 lipca 2016

Góry Stołowe / Stołowe Mountains (Table Mountains)


Marzenia się spełniają... czasem trzeba na to jednak trochę poczekać :) Pamiętam jak na geografii w szkole podstawowej zobaczyłam po raz pierwszy zdjęcie 'wielbłąda' z Gór Stołowych i pomyślałam jakież to niesamowite musi być miejsce, skoro zobaczyć tam można takie skały-dziwolągi. Pomyślałam też sobie, że fajnie by tam było kiedyś pojechać, jednak zawsze jakoś mi tak nie po drodze było. Aż w końcu dotarłam pod koniec maja do tej krainy jak z bajki... no i wielbłąda w końcu zobaczyłam na własne oczy,  a jakże!


Góry Stołowe są jedyne w swoim rodzaju, chodząc między tymi niesamowitymi wytworami natury człowiek ma wrażenie jakby znalazł się w jakimś innym, nierealnym świecie - trochę jak na filmie. Wybierając się w Góry Stołowe nie nastawiajcie się na typowo górski trekking tylko raczej na wędrówkę labiryntami, wąwozami, a momentami bardzo wąskimi, krętymi bądź niskimi przejściami.

 Błędne Skały

Gdzie warto się wybrać będąc w okolicach Gór Stołowych? Na pewno warto zobaczyć Błędne Skały i wdrapać się na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki, które znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. 

Błędne Skały to bardzo malowniczy labirynt  utworzony przez przeróżnej wielkości bloki skalne o bardzo ciekawych, pobudzających wyobraźnię kształtach.

 Błędne Skały

Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość  919 m n.p.m i wychodzi się na niego po kamiennych schodach - jest ich ponoć 665 :). Szczyt Szczelińca Wielkiego nie jest jednolity - jego powierzchnia jest popękana i tworzy różnorakie formy skalne. Znajduje się tam między innymi wspomniany już Wielbłąd, Kwoka czy Małpolud. Na szlaku jest też kilka tarasów widokowych, z których można podziwiać przepiękną panoramę Sudetów.

 wejście na Szczeliniec

Kwoka

widok ze Szczelińca

Tym, którym znudzą się skały polecam wybrać się do Wałbrzycha do Zamku Książ - leżącego na Szlaku Zamków Piastowskich, a także do bardzo osobliwej Kaplicy Czaszek w Czermnej (dzielnica Kudowy-Zdroju). 

 Zamek Książ

Kaplica Czaszek w Czermnej
zdjęcie zapożyczyłam z Wikipedii, gdyż nie można robić zdjęć w środku
(By Merlin - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9420767)
 
Będąc w okolicach Gór Stołowych warto też wybrać się do skalnych miast w Czechach - Adrszpach i Teplickie Skały - to dosłownie rzut beretem (w pobliżu miasteczka Teplice nad Metuji), a widoki nieziemskie! To takie Nasze Błędne Skały w duuużym powiększeniu :) Błędne Skały obejdziemy w mniej więcej dwie godzinki, a na czeskie skalne miasta warto zarezerwować sobie cały dzień.

 jezioro w Adrszpaskim Skalnym Mieście

Adrszpaskie Skalne Miasto

Adrszpaskie Skalne Miasto

Kochankowie w Adrszpaskim Skalnym Mieście

Teplickie Skalne Miasto

 Teplickie Skalne Miasto

Teplickie Skalne Miasto

A na koniec mały bonus :) - czy Was też język czeski wprawia zawsze w dobry nastrój? :)


Pozdrawiam serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz!